Počet výsledků: 35

Otevřít filtraci

Spánkový mozkový lalok nebo jen zkráceně spánkový lalok (lat. lobus temporalis cerebri) je postranní část každé mozkové hemisféry, která se nachází před týlním lalokem (jinými slovy, každý člověk má dva spánkové laloky). Ve spánkovém laloku se odehrává interpretace sluchových podnětů z vnitřního ucha, je tedy nezbytně důležitý pro sluch. Obrázek: Mozkové hemisféry – schematický nákres. V levé části obrázku jsou znázorněny čtyři hlavní mozkové laloky. V pravé části obrázku jsou vyznačeny levá a pravá mozková hemisféra, rýhy a závity. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozkové laloky, mozkové hemisféry.

Mozkový lalok (lat. lobus cerebri) je část mozkové hemisféry. Největší a nejznámější mozkové laloky jsou čelní lalok, temenní lalok, spánkový lalok a týlní lalok. Obrázek: Mozkové hemisféry – schematický nákres. V levé části obrázku jsou znázorněny čtyři hlavní mozkové laloky. V pravé části obrázku jsou vyznačeny levá a pravá mozková hemisféra, rýhy a závity. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozek, lalok.

Čelní mozkový lalok nebo jen zkráceně čelní lalok (lat. lobus frontalis cerebri) je velká přední část každé mozkové hemisféry (jinými slovy, každý člověk má dva čelní laloky). Čelní laloky tvoří přibližně třetinu objemu lidského mozku. Poškození čelního laloku způsobuje celkové poruchy myšlení, oslabení iniciativy a spontánnosti, různé poruchy osobnosti, případně i ochrnutí (je-li poškozena zadní část čelního laloku). Obrázek: Mozkové hemisféry – schematický nákres. V levé části obrázku jsou znázorněny čtyři hlavní mozkové laloky. V pravé části obrázku jsou vyznačeny levá a pravá mozková hemisféra, rýhy a závity. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozkové laloky, mozkové hemisféry.

Týlní mozkový lalok nebo jen zkráceně týlní lalok (lat. lobus occipitalis cerebri) je zadní část každé mozkové hemisféry, která se nachází za temenním lalokem (jinými slovy, každý člověk má dva týlní laloky). V týlním laloku se odehrává interpretace zrakových podnětů ze sítnice, je tedy nezbytně důležitý pro vidění. Obrázek: Mozkové hemisféry – schematický nákres. V levé části obrázku jsou znázorněny čtyři hlavní mozkové laloky. V pravé části obrázku jsou vyznačeny levá a pravá mozková hemisféra, rýhy a závity. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozkové laloky, mozkové hemisféry.

Temenní mozkový lalok nebo jen zkráceně temenní lalok (lat. lobus parietalis cerebri) je velký lalok v každé mozkové hemisféře, který se nachází pod temenní kostí (jinými slovy, každý člověk má dva temenní laloky). Poškození temenního laloku může způsobit například apraxii. Obrázek: Mozkové hemisféry – schematický nákres. V levé části obrázku jsou znázorněny čtyři hlavní mozkové laloky. V pravé části obrázku jsou vyznačeny levá a pravá mozková hemisféra, rýhy a závity. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také mozkové laloky, mozkové hemisféry.

Mukoperiostální lalok je termín používaný ve stomatochirurgii. Jedná se o lalok tvořený sliznicí a okosticí (vazivový obal kosti). Odklopení mukoperiostálního laloku se používá u komplikovaných případů extrakce zubu (např. pokud je kořen uložen příliš hluboko). Viz také sliznice (mukóza), okostice (periost), lalok.

Lalok má v souvislosti s lékařstvím dva různé významy: v anatomii (latinsky lobus) – část nějakého orgánu (nebo žlázy), jejíž hranice jsou od ostatních částí tohoto orgánu (či žlázy) vymezeny zářezy, rýhami, přepážkami z pojivové tkáně apod.; konkrétními příklady jsou mozkové laloky či plicní laloky); v chirurgii – chirurgicky vytvořený kus živé, pacientovy vlastní tkáně, který je použit k překrytí nějakého defektu; konkrétním příkladem je mukoperiostální lalok. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz lalok.

Plicní lalok (lat. lobus pulmonis) je část plíce. Pravá plíce se skládá z horního, středního a dolního plicního laloku, zatímco levá plíce se dělí pouze na horní a dolní lalok. Obrázek: Struktura plic a jejich napojení na dolní dýchací cesty – schematický nákres. Barevně jsou odlišeny průdušky, které vedou do různých plicních laloků (jejich hranice jsou znázorněny silnější černou čarou). Pohled je zepředu (jako bychom se dívali na člověka stojícího proti nám), proto je levá plíce na obrázku vpravo a naopak. (Zdroj: Patrick J. Lynch, medical illustrator, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons) Viz také plíce, lalok.

Přední lalok hypofýzy je jiný název pro adenohypofýzu. Viz také lalok, hypofýza.

Zadní lalok hypofýzy je jiný název pro neurohypofýzu. Viz také lalok, hypofýza.

Zobrazeno 1 až 10 z 35

Počet výsledků